League of Legendsin Worldsien lohkovaihe jatkuu jälleen keskiviikkona, kun luvassa on kolmas pelipäivä ja pelikierros, kun keskiviikko on viimeinen päivä lohkovaiheessa, kun kaikki lohkot ovat pelivuorossa. Lohkossa A pelejään jatkaa ennakkoon kertoimissa mestaruussuosikiksi asetettu FunPlus Phoenix, kun joukkue kohtaa Euroopan LECin edustajan Roguen. Ottelu alkaa 16:00 ja se on tuttuun tyyliin paras yhdestä (BO1).
FPX ei vakuuta
FPX sai vihdoin avausvoittonsa Cloud9:iä vastaan, kun joukkueen voitto ei ollut edelleenkään helppo, mutta minimi eli voitto täyttyi. Joukkueella on selkeästi suuria vaikeuksia sopeuttaa omaa peliään muiden sarjojen pelityyliin, kun kenties hieman yllättäen pelit ovat olleet enemmän passiivisia kuin LPL:n edustajat ovat olleet. Vain Fnatic on ollut valmist taistelemaan täydellä rintamalla, kun muussa tapauksessa suurin osa joukkueista on osannut väistää kiitettävän osan useamman miehen gankeista lohkoissa. Varsinkin jungleri Tianilla on ollut vaikeuksia, kun hänen yrityksensä ovat olleet korkeintaan tasaisia tradeja selkeiden voittojen sijaan.
Rogue taisteli, mutta kaatui
Rogue kohtasi tiistain pelissä lohkoa johtavan DWK KIAn, kun korealaisten voittojuna ei pysähtynyt Roguen pysäkille. Eurooppalaiset taistelivat, mutta DWG:n rutiini on järkyttävän kova ja edes pienet horjahdukset eivät muuttaneet isoa kuvaa. Larssen on ollut avauskierroksilla pelituulella ja löytänyt takaisin tasaisen turvallisen suorittamisen tasonsa, kun hänellä on poikkeuksellinen kyky saada omasta lanestaan mahdollisimman paljon irti minimaalisilla riskeillä. Roguen vahvuudet ovat mid-gamessa ja 5v5-tilanteissa, ja joukkue tekeekin parhaansa, että se saisi myös mahdollisimman tasaisen alun FPX:ää vastaan. Käytännössä tämä tarkoittaa turvallista farmaamista ja counter-gankkeja siinä kohtaa, kun FPX:n pelaajat eivät voi enää perääntyä tilanteesta.
Kertoimien valossa FPX on asetettu jälleen suosikiksi ja joukkueen kahden edellisen ottelun perusteella tappojen tasoitus on todella haastava kohde koskea. Sen sijaan tappojen kokonaismäärä on pelivalintana, kun linja on hilattu vielä pari tappoa ylemmäksi kuin DWK KIA – Rogue ottelussa. On totta, että FPX on LPL-taustansa takia tapporikkaampi joukkue tilastojen valossa, koska LPL on sarjana tapporikkain sarja maailman kärkisarjoista. Worldseissa asetelma on kuitenkin täysin eri ja varsinkin FPX:n tahmean aloituksen jälkeen joukkue on pakotettu ottamaan varmemman päälle, kun se tarvitsee voittoja varmistaakseen jatkopaikan ylivoimaiselta näyttävän DWK KIAn takana.