League of Legendsin pääsarjat Euroopasta katsottuna tekevät paluun lyhyeltä kesätauolta, kun perjantaina pelataan jälleen LECiä ja myöhemmin viikonloppuna myös LCS:ää. Illan keskivaiheilla kohtaavat kärkisijaa jakava Fnatic ja ristiriitaisesti kauden aloittanut Misfits. Ottelu alkaa 21:00 ja se on paras yhdestä (BO1).
Fnatic alisuorittaja
Huolimatta 5-2 tilanteesta sarjataulukossa, on Fnatic ollut pelillisesti pettymys, kun sillä on yksi aggressiivisimpia jungle + support -comboja koko sarjassa. Razork ja Hylissang voittavat alkupelin joukkueelleen, kun alkupeli menee suunnitelman mukaan. Tällainen lopputulos nähtiin G2:sta vastaan, kun joukkue suorastaan dominoi läpi pelin. Varsinkin Razorkille on sattunut valitettavan paljon virheitä alkupeleissä ja tämä on maksanut momentumin draftin osalta, kun Fnatic on joutunut siirtymään pelaamaan pitkää peliä. Vain SK-voitto on ollut nopea peli, muuten Fnatic on skaalannut vastustajan mukana ja voittanut ratkaisevat pitkien death-timereiden tappelut.
Misfits ja Vetheos
Misfits on siivittänyt itsensä kolmen ottelun voittoputkeen ja syyllinen on helppo löytää peleistä. Vastustajat eivät ole saaneet pidettyä kurissa Vetheosta ja hän on kuollut vain kaksi kertaa yhteensä kolmessa voittopelissä. Samaan kuolemien lukemaan pääsee ADC-pelaaja Neon, kun näin vähäisillä corejen kuolemilla on lähes mahdoton hävitä pelejä. Huolimatta voittoputkesta on Misfits ollut keskimäärin heikoimmillaan alkupelissä, kun joukkueen keskiarvollinen suoritus on 2k kultaa perässä 15 minuutin kohdalla. Kiitettävä lukema ottaen huomioon voittoputken. Suurin kysymysmerkki on Shlatanissa kun puolalaisen tekeminen on vahvaa ”hit or miss” tekemistä. Jälkimmäisen mahdollisuus kasvaa kärkijoukkueiden kanssa, joihin Fnatic lukeutuu. Irrelevantilla on pitkä iltapuhde BrokenBladen kanssa, kun maanmiesten taistossa etu on konkarin puolella. Tämä vapauttaa Razorkin keskittymään Vetheoksen aisoissa pitämiseen, kun Misfitsin peli vaikeutuu, jos midlaneri ei saa vahvaa alkua ottelulle.
Fnaticin etu on jungle + support osastolla. Brokenblade on parempi splittajaa kuin Irrelevant ja ainoa suosiollinen match-up paperilla on midissä, kun Vetheos on taikuri omassa roolissaan. Fnatic onkin ansaistusti ennakkosuosikki, kun Corki tai vastaava turvallinen farmaaja poistaa paljon riskejä mid-lanelta ja snowballin mahdollisuuden. Lapulle otetaan Fnaticin tappojen tasoitusta, kun Misfitsin putki katkeaa tänään ennakkotietojen perusteella.