Dota 2:n vuoden ylivoimaisesti suurin ja odotetuin turnaus The International 10 jatkuu jälleen torstaina, kun pudotuspelikaaviossa on vuorossa jälleen neljän ottelun verran viihdettä. Ottelut alkavat jälleen 10:00, kun torstaina pelit aloitetaan alemman kaavion peleistä ja ne päättyvät ylemmän kaavion peleihin. Päivän ensimmäisessä ottelussa kohtaavat T1 ja Alliance, kun Alliance sai tiistaina ensimmäisen voittonsa Main Stagella sitten TI3:n. Ottelu alkaa 10:00 ja se on paras kolmesta (BO3).
T1:n paketti kunnossa
T1 tippui alempaan kaavioon hävittyään turnauksen ennakkosuosikki PSG.LGD:lle. Joukkue kaatui kuitenkin taistellen, kun se ryösti ottelun toisen pelin nimiinsä, kun joukkueen farmausnopeus hyydytti LGD:n pelin. Varsinkin joukkueen support pelaajat ovat olleeet pelituulella, kun Whitemon on löytynyt myös monen Dota-pelaajan fantasy pelistä. T1:n henki ja sielu on mid-laneri Karl, jonka varsin erilainen tyyli ja osittain metasta eroavat valinnat midin sankareiksi ovat olleet tehokkaita vastustajien kanssa. Joukkue tuli DPC:n kautta turnaukseen, kun se oli molemmilla DPC-kiertueilla kolmen parhaan joukossa. Tämän lisäksi joukkue voitti ESL Onen järjestämän kesäturnauksen, kun sen pärjääminen ei ole tullut harrastajille yllätyksenä.
Alliance sai yhden vapaudu vankilasta kortin
Alliancen voitto beastcoastia vastaan tuntui puolittain lahjalta, kun beastcoastin peli oli poissa uomiltaan täydellisesti ensimmäiset 15 minuuttia, ja tästä huolimatta Alliance oli lähellä lahjoittaa pelin takaisin. Joukkueen ehdoton selkäranka on pos1-pelaaja Nikobaby, joka on käytännössä jokaisessa pelissä joukkueen potentiaalisen voiton syy. Hänen vahvat alkunsa enteilevät peleille hyvää ja vastaavati vastustajansa onnistuessa pitämään hänet poissa pelistä ensimmäisen vartin, on Alliancella todella vaikeaa. Tämän johdosta paljon lepää Limmpin harteilla, kun hänen pitää onnistua hankkimaan tarvittava tila Nikobabylle voittamalla oma lanensa tai roamaamalla tappoja muulle joukkueelle off-lanelta tai vastustajan junglesta. Beastcoast antoi nämä mahdollisuudet lautasella, mutta T1:stä vastaan Limmp ei pääse juhlimaan vastaavalla tavalla Linalla tai vastaavilla drafteilla.
Alliance on yksi turnauksen heikoimpia joukkueita ja yksi luodin väistäminen alemmassa kaaviossa on siltä kiitettävä saavutus, kun turnausvoitosta puhuminen joukkueen kohdalla on haavekuvia tämän vuoden osalta. Joukkueen valttikortit ovat vähissä, kun sillä ei ole useampaa voittavaa taktiikkaa pelikirjassa johtuen miten paljon joukkue on Nikobabyn varassa. Tästä syystä pienenä pelivalintana lapulle kelpaa T1:n voitto tasoituksella. Kuten keskiviikon pelit osoittivat on Dota erittäin draftiherkkä peli, kun molemmissa ylemmän kaavion peleissä mentiin kolmanteen peliin hakemaan ratkaisua, vaikka kertoimet olivat pienet jopa -1,5 tasoituksilla.