CS:GO:n Major-turnaus Tukholmassa jatkuu jälleen torstaina, kun kolmantena pelipäivä suurin osa joukkueista jatkaa taistoaan kohti jatkopaikkaa ja turnauksen seuraavaa vaihdetta. Illan mielenkiintoisessa kamppailussa pelaa tanskalainen Astralis sekä altavastaaja paiN, kun vain toisen turnaus jatkuu perjantaille. Astralis ja paiN olivat molemmat keskiviikkona 0-2 tilanteessa, kun molemmat väistivät ensimmäisen luodin turnauselämänsä osalta. Ottelu alkaa 18:30 ja se on paras kolmesta, kuten kaikki ratkaisupelit swiss-systeemissä.
Astralis heräilee
Tanskalaisjoukkue nappasi toisesta brasilialaisjoukkueesta GODSENTista voiton keskiviikkona, kun ottelu taputeltiin suoraan kahdessa kartassa. Astraliksen otteet eivät olleet vielä normaalilla tasolla, mutta 0-2 bracketissa vastustajan taso aleni jo sen verran, että joukkueesta oli kaatamaan vastustajansa jopa heikommalla pelillä. GODSENTin pelaajistolta nähtiin täysin käsittämättömiä kierroksia, kun varsinkin Lucky sai kunnian sinetöidä monta prosenttien vastaista kierrosvoittoa. Astralis päätti aloittaa sarjan omalla karttavalinnallaan ja tämä osoittautui hyväksi päätökseksi, kun joukkue suorastaan murskasi vastustajansa Nukessa ja sai vihdoin heikkojen karttojen putken poikki. Tappio siirsi joukkueen turnauksesta putoamista ainakin ottelun verran, mutta pitkän linjan veteraanit tietävät, että turnauksessa säilyminen vaatii jatkuvaa parantamista.
paiN kaatoi maanmiehensä
PaiN jatkoi turnaustaivaltaan kaatamalla omat maanmiehensä Sharks joukkueesta 2-1 lukemin, kun brasilialaisten välinen kamppailu ratkesi kolmannessa kartassa selkein lukemin, kun paiN oli parempi joukkueista. Turnauksen kaikki brasilialaisjoukkueet ovat varsin nimettömiä suurelle yleisölle ja normaalina vuotena tämän tasoisilla joukkueilla ei olisi asiaa Majoreille näin monen joukkueen voimin. Joukkue on selkeä altavastaaja ottelussa, kun sillä on valttikortit vähissä Astraliksen kanssa. Joukkueessa on kuitenkin potentiaalia, jos Astralis ei ole hereillä alusta asti, kuten VP:n kanssa nähtiin, kun suosikki joutui yllättävän tiukoille toisena pelipäivänä brassien kanssa.
Astralis selkeä suosikki
Tanskalaisjoukkue lähtee selkeänä suosikkina, kun GODSENT oli parempi vastustaja verrattuna torstain brasilialaiseen vastukseen. Joukkueesta onkin odotettavissa samanlaista näytöstä kuin edellisestä, kun brasilialaisilla ei ole varaa virheisiin. Astralis on noussut lukuisia kertoja historian aikana selkä seinää vasten tilanteista, ja tällä hetkellä sillet tarjotaan kaikki avut vastustajien tason suhteen, kun 2-2 tilanteen pitäisi olla totta torstain päätteeksi. Karttojen osalta joukkueilla on yhteinen permaban Mirage, joten Astralis todennäköisesti hankkiutuu ensimmäisellä kierroksella eroon toisesta kartasta, kun kumpikaan ei halua karttaa, mutta ensimmäisellä kierroksella voi poistaa myös vastustajalle suotuisamman kartan. Riippumatta mihin karttoihin joukkueet päätyvät pääsee Astralis selkeänä suosikkina karttavoittajaksi, kun karttakohtaiset tasoitukset ovat korkeat. Karttakohtaisten sijaan lapulle otetaankin koko ottelun tasoitusta, kun edes molempien pistoolikierrosten voittaminen ei riitä paiNille, jos se ei onnistu venymään asekierroksilla tanskalaisten kanssa.