CS:GO:n IEM Katowicen turnaus etenee totutusti myös tänään, kun luvassa on viiden ottelun verran viihdettä. Vihjeessä katseet suunnataan kuitenkin illan päätöskierrokselle, kun myöhäisillan viihteenä on tarjolla ennakkoon kovatasoinen Natus Vinceren (NaVi) ja G2 kohtaaminen. Panoksena koitoksesta on suora pääsy välieriin voittajalle, molempien päästessä pudotuspeleihin. Ottelu alkaa 20:30 ja se on paras kolmesta (BO3).
NaVi lämpenee
NaVi on aloittanut IEM Katowicen kahdella voitolla, kun edellinen kalenterivuosi ei päättynyt joukkueen osalta toivotulla tavalla. Joukkueen tähtipelaaja s1mple on näyttänyt, että taso ei tipu vaikka vuosi vaihtuu ja hän on ollut jälleen oma itsensä, kun BLASTissa hän oli paikoitellen kaukana normaalista formistaan. Myös electronic ja b1t ovat olleet pelituulella, kun NaVi on pelottava viisikko kaikkien suorittaessa omalla tasollaan. Tällaista ei ole vain nähty toviin, kun varsinkin kärkijoukkueita vastaan vastuu kasautuu s1mplen harteille. Vaikka jälleen kerran vuoden parhaaksi pelaajaksi valkittu AWP-peluri on kova yksilö, tarvitsee hän joukkueensa tuen kärkijoukkueiden kanssa, kun tällä hetkellä kaikilla kärkijoukkueilla on valovoimaiset AWP-pelaajat.
G2 tulikuuma
G2 on jatkanut tätä vuotta samasta mihin edellinen vuosi päättyi. Palaset ovat viimein loksahtaneet kohdalleen ja mm. Nukessa joukkue on kaatanut kaikki kova nimet, jotka ovat uskaltautuneet pelaamaan ko. karttaa heitä vastaan. Joukkueelle on vaikea löytää pysäyttäjää, kun jopa neljänneksi tehokkain pelaaja jks takoo otteluissa lähemmäs 1,2 ratingeja taululle. M0NESY on kovaa vauhtia raivaamassa tietään terävimpään kärkeen. 2022 hän selvitti jo tiensä top20-listalle, mutta tämän vuoden osalta sijoitusta parannetaan vähintään muutamalla pykälällä vireen jatkuessa. Joukkueen menestyksen kannalta kriittisin pelaaja on kuitenkin NiKo, joka on hyvänä päivänä maailman paras rifle-pelaaja, mutta varsinkin isoissa peleissä hänellä on ollut paha tapa alisuoriutua, mutta ehkä viime vuoden päättänyt turnausvoitto on rikkonut tämän kirouksen.
Karttojen osalta kumpikaan ei fanita uusinta lisäystä Anubista. G2 jatkanee edelleen Overpassin poistamista ja NaVi taas poistaa Vertigon. Tämä jättä auki G2:lle sen bravuurikartat Nuke ja Inferno, kun se on näyttänyt molemmissa lähes pysäyttämättömälle. Lapulle otetaankin ottelun toisen, oletettavasti G2:n valinta, kartan tasoitusta. Matala -2,5 tasoitus osuu kovalla prosentilla G2:n voittamissa kartoissa ja s1mpleltä vaaditaan todella maaginen päivä, jos G2 jatkaa samalla vireellä kuin alkuvuoden. Lähes minkä tahansa muun viisikon kohdalla NaVi kestäisi vertailun, mutta G2 on tällä hetkellä power-rankingin kärkijoukkue ja ansaitusti.